10.2 C
Geneva
Thursday, November 24, 2022
Ballina Lajme

Lajme

Lajme nga Kosova, Shqipëria, Rajoni, Zvicra, Gjermania, Franca, Amerika, etj

Zvicër: Hapet një klasë e gjuhës shqipe në Trübach të Kantonit të St. Gallenit

0
Në vazhdën e përpjekjeve për të përfshirë sa më shumë fëmijë shqiptarë në gjirin e shkollave shqipe në mbarë Zvicrën, të mërkurën e kaluar...

​Konjufca: S’ka krizë kushtetuese pas dorëheqjes së deputetëve të Listës Serbe, ata do të...

0
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se nuk ka asnjë krizë kushtetuese, pas dorëzimit të mandateve të deputetëve të Listës Serbe. Ai...

Sot mbahet Procesi i Berlinit: Kurti pjesëmarrës, Vuçiqi jo

0
Sot në Gjermani do të nisin takimet në kuadër të “Procesit të Berlinit”. Në këtë ngjarje, në kuadër të së cilës Kosova pret të nënshkruhen...

Ftesë – Promovimi i librit kushtuar veprimtarit atdhetar Skënder Ibishi

0
Ftesë Promovimi i librit kushtuar veprimtarit atdhetar Skënder Ibishi Ftoheni të merrni pjesë në promovimin e monografisë “Skënder Ibishi – Liria nuk ka çmim” të autorit...

Mësuesit e Diasporës diskutojnë: Gjuha si pjesë e identitetit të një kombi

0
Në Munih të Gjermanisë, më 22.10.2022 u mbajt seminar dyditor me temën: “Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi” dhe “shkëmbimi i...

Veprimtari dhe humanisti Xhafer Sejdiu nderohet me titullin Ambasador i Paqes në Zvicër

0
Veprimtari dhe humanisti i lëvizjes sindikale zoti Xhafer Sejdiu, nderohet me mirënjohje dhe vlerësim nga Rrejti Botërore i Paqes  Personalitet dhe Ambasador për Paqen Botërore...

Krahët e erës – Në fortesën e pishave nga Avni Azizi

0
Krahët e erës Si ëndrrat e mjegullta Si psherëtima të paqarta Ato u shkrinë në heshtje U fshehën vitet Dhe gjithë lulet e bardha Ato më të bukurat Erërat e zemëruara I...

Poezi e ndjenjës dhe e përjetimeve emocionale

0
Poezia, si gjinia letrare me ndjeshmëri më të drejtpërdrejt ndaj jetës, është përdorur nga poetesha Fatime Kalimashi prej më se një dekade...

Pas vizitës ish-krerëve të UÇK-së në Hagë, Majko: Hashimi i qetë, Kadria i qartë,...

0
Ish-presidentët e Shqipërisë, Alfred Moisiu, Rexhep Meidani dhe Bamir Topi si dhe ish-kryeministri Pandeli Majko, të shoqëruar nga Behgjet Pacolli, këtë të enjte vizituan...

“DARDANËT” në kryeqytetin dardan”

0
Promovohet libri “Dardanët” nga Prof.Dr. Luan Përzhita, ish rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike në Tiranë. Profesor Përzhita sjell fisin ilir të dardanëve nga parahistoria...

Të fundit