2.6 C
Geneva
Friday, November 25, 2022

Mësuesit e Diasporës diskutojnë: Gjuha si pjesë e identitetit të një kombi

0
Në Munih të Gjermanisë, më 22.10.2022 u mbajt seminar dyditor me temën: “Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi” dhe “shkëmbimi i...

Krahët e erës – Në fortesën e pishave nga Avni Azizi

0
Krahët e erës Si ëndrrat e mjegullta Si psherëtima të paqarta Ato u shkrinë në heshtje U fshehën vitet Dhe gjithë lulet e bardha Ato më të bukurat Erërat e zemëruara I...

Poezi e ndjenjës dhe e përjetimeve emocionale

0
Poezia, si gjinia letrare me ndjeshmëri më të drejtpërdrejt ndaj jetës, është përdorur nga poetesha Fatime Kalimashi prej më se një dekade...

“DARDANËT” në kryeqytetin dardan”

0
Promovohet libri “Dardanët” nga Prof.Dr. Luan Përzhita, ish rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike në Tiranë. Profesor Përzhita sjell fisin ilir të dardanëve nga parahistoria...

KOSOVËS I NEVOJITET NJË INSTITUT I SPECIALIZUAR PËR TRAJTIMIN E TË RINJVE ME PROBLEME...

0
Shkas për t’iu qasur kësaj teme të sikletshme u bë përdhunimi i vajzës 11 vjeçare në Arbëri të Prishtinës, nga pesë të rinj problematik...

Nexhmi Balaj, një jetë në shërbim të ruajtjes së trashëgimisë historike dhe etnokulturore të...

0
Nexhmi Adem Balaj u lind më 11 mars 1950 në Rimanishtë të Prishtinës. Prindërit e tij si adhurues të ndryshimeve pozitive qysh herët shpërngulën...

Vdiq poeti i njohur kosovar, Xhevdet Bajraj

0
Ka ndërruar jetë poeti dhe profesori universitar, Xhevdet Bajraj. Për kalimin në amshim të poetit nga Rahoveci, ka njoftuar vëllai i tij, Fadil Bajraj “Njoftim mortor:...

NA APO ATA – Poezi nga YMER ADEM LLUGALIU

0
Poezi kushtuar Bekim Fehmiut, me rastin e dymbëdhjetëvjetorit të vdekjes. Ende nuk e dimë sakët, se kush e tërhoqi gishtin e kamzës së kobshme ?! Na...

Varfëri kulturore: Pas “Sunny Hill”, anulohet edhe festivali “Beerfest Kosova”

0
Gjatë ditës së djeshme dhe sot ka bërë bujë të madhe lajmi për anulimin e mbajtjes së festivalit "Sunny Hill" në Prishtinë që u...

“Vatra” e Zvicrës, tash rrezaton edhe brenda kornizave të një monografie mbresëlënëse

0
Gazetari dhe publicisti Xhevdet Kallaba përmes botimit të tij më të ri “Çerekshekulli i Ansamblit VATRA në Bylah”, ka arrit me shumë sukses të...

Të fundit