Gati 100 të vdekur vetëm në shkurt nga COVID-19 në Kosovë – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Gati 100 të vdekur vetëm në shkurt nga COVID-19 në Kosovë

gati-100-te-vdekur-vetem-ne-shkurt-nga-covid-19-ne-kosove

Në muajin shkurt janë regjistruar 97 të vdekur dhe 8559 raste pozitive me COVID-19.

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, gjatë 28 ditëve të kaluar janë testuar gjithsej 70,120 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Në muajin e dytë të vitit, IKShPK njoftoi edhe për 7206 të shëruar në total.

Aktualisht, në Kosovë janë 7539 raste aktive me COVID, ndërsa në ditët e fundit është vërejtur një rritje e rasteve ditore me virusin SARS-COV-2.

Ndërsa, Kosova ende është duke pritur dozat e para të vaksinave anti-COVID, edhe pse ishte premtuar se ato do të mbërrijnë muajin shkurt, një gjë e tillë nuk ndodhi.

Të ngjajshme

Mësohet se sa ankesa janë bërë në PZAP për rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve

albswiss.com

FFK: Kosova me Spanjën do të luajë futboll si shtet

albswiss.com

Në Prizren ka filluar shpërndarja e shujtave ushqimore për nxënësit

albswiss.com