Kërkesa e eurodeputetit austriak: Heqja e vizave për Kosovën duhet të ndodhë tani – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Kërkesa e eurodeputetit austriak: Heqja e vizave për Kosovën duhet të ndodhë tani

kerkesa-e-eurodeputetit-austriak:-heqja-e-vizave-per-kosoven-duhet-te-ndodhe-tani

Eurodeputeti austriak: Heqja e vizave për Kosovën duhet të ndodhë tani.

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl, ka shkruar për pesë vjetorin e marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian.

Me anë të një postimi në Twitter ai ka thënë se kjo ishte marrëdhënia e parë kontraktuale mes BE-së dhe Republikës së Kosovës.

Ai thotë se përveç kësaj, ky ishte një moment historik në rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në BE.

Në këtë kontekst, ai thotë se liberalizimi i vizave është vonuar dhe duhet të ndodhë tani.

“Pesë vjet më parë, Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit me #Kosovën hyri në fuqi. Si marrëdhënia e parë kontraktuale midis EU dhe RKS kjo ishte një moment historik i rëndësishëm në rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në BE. Liberalizimi i vizave është i vonuar dhe duhet të ndiqet tani”, ka shkruar ai.

Të ngjajshme

Anton Quni ‘selam’ Albin Kurtit: Nëse të mirëkuptojmë, mos mendo se ta kemi frikën

albswiss.com

21 viktima dhe 780 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

albswiss.com

“Çka m’vyn jeta me m’shku ky djalë?”, flet babai i rojes së plagosur në tentim-grabitjen e djeshme

albswiss.com