Kryesia e LDK-së mblidhet në selinë qendrore të partisë – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Kryesia e LDK-së mblidhet në selinë qendrore të partisë

kryesia-e-ldk-se-mblidhet-ne-seline-qendrore-te-partise

Mblidhen anëtarët e kryesisë së LDK-së.

Në selinë qendrore të Lidhjes Demokratike të Kosovës ka nisur të mblidhen anëtarët e Kryesisë.

Aty është parë duke hyrë edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj e ish-ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa.

Në këtë mbledhje pritet të merret një vendim lidhur me çështjen e zgjedhjes së Presidentit, pozitë të cilën e synon Vjosa Osmani, e cila doli nga LDK-ja për të fituar më pas në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, ku garoi së bashku me Lëvizjen Vetëvendosje, partinë ish-rivalit të saj politik, Albin Kurti.

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare është takuar së paku dy herë me Vjosa Osmanin për ta diskutuar mundësinë që deputetët e kësaj partie ta mbështesin atë për t’u zgjedhur presidente.

Osmanit i nevojitet patjetër mbështetja e ish-partisë së saj për ta marrë pozitën e shefes së shtetit, pasi që dy partitë tjera opozitare, PDK-ja dhe AAK-ja, janë deklaruar hapur se nuk do ta bëjnë këtë.

Për këtë LDK-ja do të vendos sot në mbledhjen e Kryesisë, jashtë së cilës u lanë zyrtarë të lartë të partisë si Agim Veliu e Driton Selmanaj, që konsideroheshin si ‘armiqtë’ më të mëdhenj të Osmanit dhe fajtorë për rezultatin më të dobët ndonjëherë që partia e mori në zgjedhjet e 14 shkurtit. Veliu e Selmanaj, por edhe ish-kryeministri Avdullah Hoti, të cilët janë zgjedhur deputetë, vështirë se do të votojnë për Vjosa Osmanin për presidente. Ata mendojnë se Osmani kishte bërë gabim duke i kundërshtuar vazhdimisht vendimet e partisë nën udhëheqjen e Isa Mustafës.

Të ngjajshme

Kryeministri i Malit të Zi e pranon: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës, por tash gjithçka ka përfunduar

albswiss.com

Vuçiq telefonon sekretarin e NATO-s, flet për tensionet në veri

albswiss.com

Dita e shtatë e bllokadës në veri

albswiss.com