Ndryshimi i Ligjit për Zgjedhje, vjen reagimi i parë nga LDK-ja – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Ndryshimi i Ligjit për Zgjedhje, vjen reagimi i parë nga LDK-ja

ndryshimi-i-ligjit-per-zgjedhje,-vjen-reagimi-i-pare-nga-ldk-ja

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, e ka konsideruar se është alarmante nëse ndryshohet Ligji për Zgjedhje pa debat dhe vetëm me forcën e numrave.

“Nëse bëhet Ndryshimi i Ligjit për Zgjedhje, me një urgjencë të tillë, pa debatin e nevojshëm me të gjithë faktorët relevant, por vetëm me forcën e numrave, kjo duhet të na alarmoj. Kjo tregon se pse ne duhet të kemi kujdes kur të marrim vendime”.

Beqiri ka thënë se kjo tregon se vendi po shkon drejt autoritarizmit.

“Kjo tregon se në çfarë rruge po shkon vendi ynë, pra drejtë autoritarizmit. Ligji ka nevojë dhe mund të ndryshohet, por asesi në këtë mënyrë, formë të kërkuar nga partia-pushtet dhe me këtë urgjencë”.

Shkrimi i plotë i saj:

Të dashur miq,

Nëse bëhet Ndryshimi i Ligjit për Zgjedhje, me një urgjencë të tillë, pa debatin e nevojshëm me të gjithë faktorët relevant, por vetëm me forcën e numrave, kjo duhet të na alarmoj.

Kjo tregon se pse ne duhet të kemi kujdes kur të marrim vendime.

Kjo tregon se në çfarë rruge po shkon vendi ynë, pra drejtë autoritarizmit.

Ligji ka nevojë dhe mund të ndryshohet, por asesi në këtë mënyrë, formë të kërkuar nga partia-pushtet dhe me këtë urgjencë.

Të ngjajshme

Peticion për shkarkimin e Ardian Kastratit nga stafi akademik i UP-së

albswiss.com

Policia deklarohet rreth pohimeve të banorëve se xhandarmëria serbe hyri në territorin e Kosovës

albswiss.com

Adriana Matoshi flet nga Kuvendi: U kënaqa

albswiss.com