A do ta mbështesin Vjosa Osmanin për presidente, kjo është përgjigja e Abdixhikut – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

A do ta mbështesin Vjosa Osmanin për presidente, kjo është përgjigja e Abdixhikut

a-do-ta-mbeshtesin-vjosa-osmanin-per-presidente,-kjo-eshte-pergjigja-e-abdixhikut

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, pas marrjes së udhëheqjes së partisë, është pyetur nëse deputetët e kësaj partie do ta votojnë Vjosa Osmanin për presidente të vendit.

Abdixhiku ka premtuar se LDK-ja do të jetë kontruktive, ndërsa ka theksuar se “Kryesia e re e merr vendimin”.

“Ne do të jemi konstruktiv me të gjitha partitë shqiptare, jo vetëm në Kosovë por edhe rajon”, ka thënë Abdixhiku.

“Meqenëse dje janë certifikuar rezultatet dhe sot është zgjedhur kryetari i partisë, ju lus për mirëkuptim, që t’i themelojmë organet e reja, të zhvillojmë konsulta fillimisht të brendshme sepse vendimet tona do të jenë kolektive dhe jo individuale, gjithmonë duke respektuar frymën e kontruktivitetit në skenën tonë politike dhe të shohim se çfarë mund të bëjmë në këtë drejtim duke marrë parasysh edhe respektin e ndërsjellë që partitë tjera do ta tregojnë për LDK-në”, ka shtuar ai.

Duke komentuar deklaratat e përfaqësuesit special të SHBA-së për Ballkanin, Matthew Palmer se partitë opozitare duhet të qëndrojnë në sallë kur të votohet presidenti, Abdixhiku ka ripërsëritur se do të sillen në mënyrë kontruktive.

“Edhe unë po them që do të sillemi në mënyrë konstruktive. Qëllimi është që të jemi kontruktivë”, ka thënë Abdixhiku.

Abdixhiku është zgjedhur sot kryetar i LDK-së, duke marrë shumicat e votave të delegatëve të partisë në Kuvendin Zgjedhor. Kundërkandidatë të tij ishin Lutfi Haziri dhe Besian Mustafa.

Të ngjajshme

Zyrtarët e shtetit me vetura zyrtare kalojnë vikendin në bjeshkët e Kosovës

albswiss.com

Historia e rrallë, si kontribuuan gratë e Jasharajve në luftë

albswiss.com

Prangosen shtatë persona në operacionin “Stuhia”

albswiss.com