Alarmante: 16 të vdekur e 681 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Alarmante: 16 të vdekur e 681 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

alarmante:-16-te-vdekur-e-681-raste-te-reja-me-covid-19-ne-shqiperi

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se gjatë ditës së sotme janë shënuar 681 raste me COVID-19 ndërkohë që 16 persona kanë humbur jetën si pasojë e virusit.

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë kryer 3340 testime.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 872 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 79,131 që nga fillimi i pandemisë.

Sipas njoftimit, që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri janë shënuar në total: 116, 123 raste pozitive nga 504,493 testime. Po ashtu që nga fillimi i pandemisë, kanë vdekur 2018 persona, janë shëruar 79 mijë e 131 ndërkaq rastet aktive janë 34 mijë e 974.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Të ngjajshme

“Ganimete Musliu fort budallaki fole”, vajza e Xhemail Mustafës i reagon ashpër Ganimete Musliut

albswiss.com

Rinisja e dialogut me kushte

albswiss.com

Mësohen emrat që pritet të jenë ministra në Qeverinë “Kurti 2”

albswiss.com