Ambasadori gjerman uron VV-në për fitore: Qeveria të formohet shpejt e të zgjidhet presidenti – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Ambasadori gjerman uron VV-në për fitore: Qeveria të formohet shpejt e të zgjidhet presidenti

ambasadori-gjerman-uron-vv-ne-per-fitore:-qeveria-te-formohet-shpejt-e-te-zgjidhet-presidenti

Ambasadori gjerman: Urime VV’së për fitoren historike, qeveria të formohet shpejt e të zgjidhet presidenti.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka reaguar përmes profilit të tij zyrtar në twitter pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatin e 14 shkurtit.

Diplomati gjerman ka uruar Vetëvendosjen për atë që Rohde e ka cilësuar si fitore historike me më shumë se 50 % të votave.

“Mirë që u certifikuan rezultatet. Urime ekipit të Vetëvendosjes për fitoren historike me më shumë se 50 % të votave”, ka thënë Rohde, raporton Express.

Ai tutje ka thënë se një rezultat i tillë i qartë duhet të dërgojë në formimin e shpejtë të qeverisë dhe zgjedhjet e presidentit, dhe veprime vendimtare për shumë çështje urgjente që Kosova ka përpara.

“Ky rezultat i qartë duhet të dërgojë në një formim të shpejt të Qeverisë dhe zgjedhje të një presidenti, dhe veprime po aq vendimtare për shumë prioritete urgjente të Kosova”, ka përfunduar Rohde.

Të ngjajshme

Deputetja e LDK-së për treshen që s’po e voton Osmanin: Kanë të drejtë sepse janë linçu gjatë qeverisjes së tyre

albswiss.com

Vendimi i Supremes ia siguron Duda Baljes sërish ulësen në Kuvend

albswiss.com

Vetëvendosje i reagon ish-këshilltarit të Thaçit për flamurin kombëtar

albswiss.com