Apeli i IKSHP-së pas rritjes së rasteve me koronavirus – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Apeli i IKSHP-së pas rritjes së rasteve me koronavirus

apeli-i-ikshp-se-pas-rritjes-se-rasteve-me-koronavirus

IKSHPK bën thirrje për zbatimin e masave për mbrojtjen nga COVID-19.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka bërë serish thirrje drejtuar qytetarëve të Kosovës për zbatimin e të gjitha masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia e COVID-19,

Ky njoftim erdhi si pasojë e vazhdueshme e rritjeve të numrit të rasteve pozitive dhe vdekjeve nga koronavirusi vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës si pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhimit të masave ka shkruar IKSHPK’ja.

Kanë bërë thirrje që të respektohen edhe një herë rekomandimet.

1. Të qëndrohet në shtëpi, dhe dalja të jetë vetëm për nevoja të domosdoshme;

2. Ndalimi rigoroz i takimeve me njerëz me të cilët nuk jetoni në bashkësi, pos për qëllime specifike;

3. Ndalimi rigoroz i tubimeve;

4. Respektimi rigoroz i masave kufizuese në aktivitetet publike;

5. Kufizimi i punës për veprimtaritë jo-esenciale dhe vend-ngjarjet duke redukuar edhe kohën e punës gjatë ditës.

Të ngjajshme

Ambasada në Izrael mbetet në duart e Kurtit

albswiss.com

16 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës në gjendje të rëndë

albswiss.com

‘Hallakam’ në LDK, zyrtari i partisë i reagon nënkryetarit të partisë: Lojë e ndyrë

albswiss.com