Hapja e Ambasadës së Kosovës në Jeruzalem, reagon edhe Grenell – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Hapja e Ambasadës së Kosovës në Jeruzalem, reagon edhe Grenell

hapja-e-ambasades-se-kosoves-ne-jeruzalem,-reagon-edhe-grenell

Reagon Grenell: Historike, mezi pres ta vizitoj Ambasadën e Kosovës në Jerusalem

Ish-i Dërguari Special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pas hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

Hapjen e kësaj ambasade, Grenell e quajti historike.

Ndryshe njohja e ndërsjellë e Izraelit, si dhe hapja e ambasadës sot në Jerusalem erdhën si rezultat i Marrëveshje së Washington-it, që u nënshkrua më 4 shtator 2020.

Ndërmjetës i kësaj marrëveshje në mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë ishte edhe Richard Grenell derisa marrëveshja u nënshkrua në prani të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

“E madhe, historike, e bukur”, shkroi Grenell teksa shtoi se mezi pret që ta vizitojë atë.

Grenell shkroi këto fjalë mbi publikimin e një postimi nga Arsen Ostrovski, analist politik për Lindje të Mesme.

“Tjetër ditë e bukur historike në Izrael, teksa Kosova formalisht hap ambasadën në Jerusalem”, shkroi ai.

Të ngjajshme

Ndodh në Zhur, nxënësve ua mban mësimin psikologia pasi mësuesja është në pushim

albswiss.com

Si raportuam për shkarkimin nga puna, për shkak të mosvotimit të Adrijana Hoxhiqit?

albswiss.com

Punëtorët shëndetësorë që morën vaksinën AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur

albswiss.com