Hoti: Nuk do ta pranoj propozimin e Osmanit për shefin e ri të AKI-së – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Hoti: Nuk do ta pranoj propozimin e Osmanit për shefin e ri të AKI-së

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, nuk do ta pranojë propozimin e ushtrueses së detyrës së presidentes Vjosa Osmani për drejtorin e ri të AKI-së.

Ai ka thënë se emri që Osmani e ka propozuar nuk e ka përvojën e nevojshme për të marrë një përgjegjësi të tillë.

“Nuk jemi dakorduar. Nuk ka dakordim për personin që duhet të emërohet në pozitën e drejtorit të AKI-së. Ligji kërkon që brenda 20 ditësh nga momenti që lirohet pozita të emërohet. Nuk do të arrijmë që ta zgjedhim drejtorin në këtë mandat qeverisës. AKI-ja vazhdon punën e vet, është zëvendësdrejtoresha e cila po e kryen punën e saj plotësisht”, tha ai.

Hoti ka thënë se pozita e drejtorit të AKI-së është e ndjeshme.

“Nuk do ta pranoj propozimin e Vjosa Osmanit. Nuk mund të pranoj njerëz, nuk po them anonimë, pa përvojën dhe maturitetin e nevojshëm për të marrë përgjegjësi të tilla, sepse është tepër e rëndësishme dhe e ndjeshme kjo pozitë. Unë vlerësoj që ai propozim nuk e ka dakordimin tim”.

Të ngjajshme

LAJMI I FUNDIT: Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

albswiss.com

Nga 700 mijë anëtarë në vetëm 100 mijë vota – Çka i ndodhi LDK-së?

albswiss.com

Koronavirusi në Shqipëri: 17 të vdekur dhe 683 raste të reja

albswiss.com