Ja 120 deputetët e kësaj legjislature – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Ja 120 deputetët e kësaj legjislature

ja-120-deputetet-e-kesaj-legjislature

Këta janë 120 deputetët e kësaj legjislature.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit, ku janë bërë me dije emrat e 120 deputetëve të legjislaturës së tetë të Kuvendit të Kosovës.

Me rezultatet përfundimtare, Vetëvendosja do të ketë 58 deputetë, PDK’ja 19, LDK’ja 15, Srpska Lista 10, AAK’ja 8, KDTP’ja 2, VAKAT 1, IRDK’ja 1, RI’ja 1, NDS’ja 1, SDU’ja 1, JGP’ja 1, PAI 1, LPRK’ja 1.

Pas certifikimit të rezultatit, sipas Kushtetutës së Kosovës, presidenti i Kosovës, në këtë rast, ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, brenda 30 ditësh duhet të thërrasë seancën e parë të kuvendit, në mënyrë që të formohen institucionet e dala nga zgjedhjet.

Listën me emrat e 120 deputetëve të kësaj legjislature, mund ta gjeni më poshtë..

Të ngjajshme

Ikën i ftohti, ky është parashikimi i motit për ditët në vijim

albswiss.com

Kurti: Sa më shpejt ta zgjedhim Vjosa Osmanin presidente, aq më mirë do të jetë

albswiss.com

S’ka qetësi: 12 të vdekur dhe 871 raste të reja me koronavirus

albswiss.com