Nis mbledhja e Kryesisë ku do të vendoset për seancën konstituive – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Nis mbledhja e Kryesisë ku do të vendoset për seancën konstituive

nis-mbledhja-e-kryesise-ku-do-te-vendoset-per-seancen-konstituive

Ka nisur mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku do të diskutohet për përgatitjet për seancën konstituive të legjislaturës së re të dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit.

Mbledhja po udhëhiqet nga kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani derisa të pranishëm janë përfaqësueses të të gjitha partive politike që do të jenë në Kuvend të Kosovës edhe në legjislaturën e re.

Bekim Kupina, këshilltari për media i ushtrueses së detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka deklaruar dje se seanca konstituive do të propozohet në kryesi që të mbahet më 22 mars.

Ndryshe, ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, në pajtueshmëri me Kushtetutën e Kosovës dhe legjislacionin në fuqi, pas certifikimit të rezultateve nga KQZ-ja, ka caktuar për datën 22 mars (e hënë) seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës, në orën 10:00, teksa përgatitjet për mbajtjen e saj do të kryhen konform procedurave në fuqi.

Të ngjajshme

Presidentja Osmani: Kur politika e diplomacia dështuan, xhudistët ishin ambasadorët më të mirë të Kosovës

albswiss.com

Njihuni me Zonjën e Parë në detyrë, gruan e Glauk Konjufcës

albswiss.com

Latifi: Për t’u bërë deputet në PDK duhet të kesh para

albswiss.com