Palmer flet për dialogun Kosovë-Serbi: SHBA pret nisjen e shpejtë të dialogut të udhëhequr nga BE – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Palmer flet për dialogun Kosovë-Serbi: SHBA pret nisjen e shpejtë të dialogut të udhëhequr nga BE

palmer-flet-per-dialogun-kosove-serbi:-shba-pret-nisjen-e-shpejte-te-dialogut-te-udhehequr-nga-be

Palmer thotë se SHBA pret nisjen e shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi të udhëhequr nga BE.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka biseduar sot përmes një video-lidhje me të dërguarin special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer.

Në mesin e disa temave, Vuçiq dhe Plamer kanë diskutuar edhe për situatën e përgjithshme rajonale, shkruan danas.rs.

Plamer ka theksuar se Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e udhëhequr nga Bashkimi Evropian dhe presin një rinisje të dialogut së shpejti.

“Palmer theksoi se Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e udhëhequr nga Bashkimi Evropian dhe shtoi se ai pret që dialogu të vazhdojë së shpejti, duke theksuar rëndësinë e zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit dhe duke rikonfirmuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara për dialog dhe bisedime për çështje të diskutueshme”.

Ndërkohë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia do të vazhdojë të përpiqet për arritjen e një kompromisi real dhe të qëndrueshëm në zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

“Vuçiç posaçërisht theksoi se Serbia do të vazhdojë të përpiqet për arritjen e një kompromisi real dhe të qëndrueshëm në zgjidhjen e çështjes së Kosovës duke mbrojtur interesat e serbëve atje, si dhe duke ruajtur interesat shtetërore dhe kombëtare të Serbisë”.

Të ngjajshme

Kosovari vdes duke punuar në Itali, shokët i mbledhin 11 mijë euro për ta kthyer e varrosur në Kosovë

albswiss.com

MASHT pajtohet për pushim njëjavor në shkolla, vendimin pritet ta merr Qeveria

albswiss.com

Zgjedhja e kryetarit, LDK-ja futë në kryesi këta emra

albswiss.com