Rama fton mjekët nga Kosova t’i marrin vaksinat Anti Covid në Kukës – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Rama fton mjekët nga Kosova t’i marrin vaksinat Anti Covid në Kukës

rama-fton-mjeket-nga-kosova-t’i-marrin-vaksinat-anti-covid-ne-kukes

Edi Rama fton mjekët nga Kosova t’i marrin vaksinat Anti Covid në Kukës.

Pas mbërritjes së më shumë se 38 mijë vaksinave të mbërritura në Shqipëri nga kompania AstraZeneca, ditën e sotme pritet që të nisi vaksinimi i të gjithë mësuesve.

Kujtojmë se vaksinimi për mësuesit nisi me një grup të vogël të cilët morën dozën e parë në fundjavë.

Me këtë rast kryeministri i Shqipërisë i bëri thirrje edhe mjekëve të Kosovës të vijnë për të marrë vaksinën në Kukës në pamundësi, sikurse e parashikon kontrata e blerjes për të dërguar një sasi në Kosovë.

Ndërkohë kompania AstraZeneca po përballet me bllokime të shumta nga vendet e BE-së por jo vetëm, për shkak të disa rasteve të mpiksje së gjakut tek të vaksinuarit.

Nga ana e saj, kompania AstraZeneca njoftoi nëpërmjet një deklarate se nuk ka asnjë problem me vaksinën e saj përsa i takon rasteve të njoftuara për emboli dhe trombozë. Këtë e konfirmojnë edhe një sërë agjencish të shteteve evropiane si Aifa në Itali. Por Holanda vendosi ndërprerjen e procesit më të deri më 28 mars.

Ndërkohë edhe kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me sigurinë e vaksinës AstraZeneca duke thënë se dozat në Shqipëri kanë ardhur nga Suedia dhe nuk i përkasin loteve që disa vende kanë bllokuar.

Të ngjajshme

MSH: Mbi 4 mijë e 200 nëpunës të institucioneve shëndetësore janë vaksinuar

albswiss.com

Pas hapjes së ambasadës së Kosovës në Jerusalem, regon grupi radikal islamik, Hamas.

albswiss.com

Paraqitja e testit teorik për patentë shofer, Ministria e Infrastrukturës del me njoftim të rëndësishëm

albswiss.com