2.6 C
Geneva
Thursday, April 25, 2024

Sonte ndahen çmimet Oscar

Hollywood-i do të presë sonte yjet më të mëdha të kinematografisë botërore në ceremoninë e 94-të të Academy Awards në Los Angeles.

Will Smith, Benedict Cumberbatch, Dame Judi Dench dhe Troy Kotsur, janë ndër të nominuarit në kategoritë e aktrimit.

Filmi me motive western “The Power of the Dog” e regjisores neozelandeze jane Campion kryeson me 12 nominime.

Por ajo përballet me konkurrencë për çmimin kryesor, fotografinë më të mirë, nga “Coda” e Apple TV dhe “Belfast” e Sir Kenneth Branagh.

Pretendentët kryesorë për filmin më të mirë janë “The Power of the Dog”, me protagonist britanikun Cumberbatch, dhe komedi-drama e moshës madhore “Coda”, e cila fokusohet në dhimbjet në rritje të anëtarit të vetëm që dëgjon në një familje të shurdhër.

Për t’i shtuar intrigë shtesë konkursit, i pari është një prodhim i Netflix, ndërsa i dyti u ble dhe u shpërnda nga Apple pas premierës në Sundance.

Will Smith tashmë ka rrokur çmimin si aktori më i mirë në ceremoni të shumta pararendëse dhe duket se do ta përsërisë suksesin e tij në Oscars.

53-vjeçari nuk ka fituar kurrë një Oscar, pavarësisht 30 viteve në këtë industri.

Smith është afruar dy herë më parë, duke u nominuar për “Ali” dhe “The Pursuit of Happiness”.

Ai do të përballet me Cumberbatch, Andrew Garfield, Javier Bardem dhe “mentorin” e tij Denzel Washington.

Tetë nga 23 çmimet këtë vit do të regjistrohen paraprakisht në një përpjekje për të kursyer kohë gjatë transmetimit televiziv.

Ndërsa çmimet e mëdha do të transmetohen drejtpërdrejt. /Albanianpost.com/

Të Fundit
spot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_img