Ulen temperaturat, shi e borë në javën e ardhshme – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Ulen temperaturat, shi e borë në javën e ardhshme

ulen-temperaturat,-shi-e-bore-ne-javen-e-ardhshme

Moti për javën e ardhshme.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë pesë ditëve në vijim parashihet se do të ketë reshje shiu dhe bore.

Sipas IHMK-së java e fundit e stinës së dimrit do të jetë e ndryshueshme, kjo situatë meteorologjike vije si pasojë e masave relativisht të ftohta që vijnë nga ana veriperëndimore e Kontinentit.

“Parashihet të kemi rënie në fushat barike dhe ato termike dhe si rezultat i këtyre ndryshimeve fizike parashihen reshje shiu dhe bore. Borë kryesisht në viset mbi 800m lartësi mbidetare, ndërsa në viset e ulëta parashihet shi dhe borë. Kjo situatë e paqëndrueshme do të vazhdoj deri me datën 18 apo 19 mars, pastaj mbi vendin tonë parashihen kthjellime dhe rritje të lehta të temperaturave”.

Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditëve të ardhshme parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4 deri 7 gradë Celsius.

Kushtet biometeorologjike nuk do të jenë të mira për një shtresë të popullatës që kanë sëmundje kronike, ndërsa pjesëmarrësve në trafik ju këshillohet kujdes i shtuar.

Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi i veriperëndimit.

Të ngjajshme

Këshilltari i Vjosa Osmanit: Hapja e Ambasadës në Izrael u bë me dekret të ish-presidentit Hashim Thaçi

albswiss.com

Si mund të ndodh padia ndaj Serbisë në GJND?

albswiss.com

Isa Mustafa flet për ftesën e Kurtit dhe Osmanit, tregon nëse do të shkojë në takim

albswiss.com