7.2 C
Pristina
Saturday, October 16, 2021

Aida Dërguti: Patriarkët kundër patriarkatit

Aida Dërguti nuk po i kursen akuzat ndaj ish-liderit të saj.

Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” këtë vit në Kosovë është shënuar Dita Ndërkombëtare e Gruas. Në marshin protestues të organizuar nga kolektivi “Marshojmë s’festojmë”, i përbërë nga aktivistë të organizatave të shoqërisë civile e studentë, morën pjesë edhe ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti.

Siç duket, për ta, ka reaguar ish-deputetja e LVV-së dhe bashkëpunëtorja e Kurtit, Aida Dërguti.
“Patriarkët kundër patriarkatit”, ka shkruar shkurt Dërguti duke qeshur.

Ky marsh u organizua me qëllim që të kthehet vëmendja e institucioneve që rastet e dhunës ndaj grave të trajtohen me prioritet.

Gjatë kohës së marshimit, nëpër institucione u shpalosën çarçafë me mbishkrime që përmbanin thirrje konkrete kundër dhunës dhe targetonin dhunën dhe vrasjet që kanë ndodhur ndaj grave gjatë vitit 2020.

Të Fundit
spot_img
Postime të ngjajshme
spot_imgspot_img