Blerim Latifi: Nëse Albin Kurti gjykon si shqiptar, shkon në Jerusalem për inaugurimin e Ambasadës së Kosovës – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Blerim Latifi: Nëse Albin Kurti gjykon si shqiptar, shkon në Jerusalem për inaugurimin e Ambasadës së Kosovës

blerim-latifi:-nese-albin-kurti-gjykon-si-shqiptar,-shkon-ne-jerusalem-per-inaugurimin-e-ambasades-se-kosoves

Profesori dhe analisti politik, Blerim Latifi thotë nëse Albin Kurti gjykon si shqiptar, duhet të shkojë në Jerusalem në inaugurimin e Ambasadës së Kosovës.

“Nëse gjykon si internacionalist socialist, nuk shkon! Nëse gjykon si islamist, prapë nuk shkon! Koha për të vendosur midis Aleancës me Amerikën dhe Aleancës Islamo-Majtiste”, ka shkruar Latifi.

Ai ka thënë se është koha për t’i thënë Erdoganit se marrëdhëniet e sotme midis Kosovës dhe Turqisë nuk mund të formulohen me terminologjinë e Perandorisë Osmane.

Kujtojmë se kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, në letrën e dërguar Kurtit ka përmendur edhe marrëveshjen e fundit në mes të Kosovës dhe Izraelit dhe gjithashtu vendimin e Prishtinës zyrtare për vendosjen e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Jerusalem.

Ai ka thënë se do të ishte i lumtur që ta mirëpriste Albin Kurtin në inaugurimin e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

Por presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, ka thënë se mirëpret qëndrimet e partisë që drejton Albin Kurti, se do të shqyrtohet vendimi i Kosovës për vendosjen e Ambasadës në Jerusalem.

Të ngjajshme

Sot nga ora 11:00 seanca e radhës ndaj Thaçit, Veselit e të tjerëve

albswiss.com

Këto janë të gjitha masat e reja kundër COVID-19 qe hyjnë në fuqi nga e hëna

albswiss.com

Këto vendimi mori sot Qeveria në detyrë

albswiss.com