Bleron Baraliu e jep rezultatin final të zgjedhjeve, kaq deputetë mund të marrë Vetëvendosje – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Bleron Baraliu e jep rezultatin final të zgjedhjeve, kaq deputetë mund të marrë Vetëvendosje

bleron-baraliu-e-jep-rezultatin-final-te-zgjedhjeve,-kaq-deputete-mund-te-marre-vetevendosje

Analisti Bleron Baraliu e ka dhënë parashikimin e tij sa i përket asaj se sa ulëse do të marrin në legjislaturën e re subjektet politike.

Sipas matematikës finale të Baraliut, Vetëvendosje do të marrë 56 deputetë, PDK 20 deputetë, LDK-ja 15 deputetë ndërsa AAK-ja do të mbetet me 9 deputetë.

Ai thotë se partia e Albin Kurtit ka gjasa për 15% që të sigurojë 57 ulëse, derisa, thotë se të pakta janë gjasat që ky numër të bie nën 55 ulëse.

LDK ndërkaq shton se do t’i ketë 15 deputetë, ndërsa partia e Ramush Haradinajt shton se mund të mbetet me 8 deputetë nëse LVV-ja siguron 57 ulëse.

Megjithatë, i njëjti thotë se duhet të pritet numërimi i votave të diasporës që të dihet saktë rezultati.

Të ngjajshme

SHSKUK reagon pas ankesave: Kemi pranuar dhe do të pranojmë të gjithë pacientët që kanë nevojë

albswiss.com

Parlamenti Evropian insiston për liberalizim vizash për Kosovën

albswiss.com

Në Kaçanik nis regjistrimi i qytetarëve për vaksinim kundër Covid-19

albswiss.com