Deputeti i Listës Serbe i kundërpërgjigjet Kurtit për ndryshime kushtetuese për bashkim kombëtar – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Deputeti i Listës Serbe i kundërpërgjigjet Kurtit për ndryshime kushtetuese për bashkim kombëtar

deputeti-i-listes-serbe-i-kunderpergjigjet-kurtit-per-ndryshime-kushtetuese-per-bashkim-kombetar

Simiq i kundërpërgjigjet Kurtit për ndryshime kushtetuese për bashkim kombëtar.

Deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq, i është kundërpërgjigjur kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që paralajmëroi ndryshime kushtetuese për bashkimin me Shqipërinë.

Kurti qe dy ditë ka deklaruar se Kushtetuta është pengesa për një bashkim kombëtar. Ai së fundmi, në një intervistë për “Kosovo-Online”, u shpreh se “përderisa Lista Serbe ka 10 deputetë në Kuvendin e Shqipërisë, nuk mund të bëhen ndryshime në Kushtetutë për bashkim me Shqipërinë”.

E pikërisht kjo deklaratë, ka nxitur reagimin e Simiqit që ka thënë se “kjo është përse ka qenë i rëndësishëm uniteti serb”.

“Për këtë arsye ka qenë e rëndësishme që në këto zgjedhje të fitojë uniteti serb, që të tregojmë tani, por edhe në të ardhmen, se sa të bashkuar dhe unikë jemi në synimin tonë për ta ruajtur atë që është e jona. Dhjetë përfaqësuesit e Listës Serbe janë mburoja dhe stomi mbrojtës i interesave kombëtare serbe, janë luftëtarët e mbrojtjes së popullit serb në Kosovë e Metohi!” është shprehur Simiq në Facebook.

Të ngjajshme

Masat e reja – ky është vendimi për qendrat tregtare, farmacitë dhe marketet

albswiss.com

VV publikon letrat që ua nisi PDK-së, LDK-së, AAK-së dhe komuniteteve

albswiss.com

Pacolli i pikëlluar pas vdekjes së Cimës: Biografia e tij do të jetojë përgjithmonë

albswiss.com