fbpx
16.7 C
Geneva
Saturday, June 1, 2024

Deputeti suedez fajëson BE-në për mosliberalizimin e vizave për Kosovën

Deputeti suedez fajëson BE-në për mosliberalizimin e vizave për Kosovën.

Deputeti suedez, Magnus Jacobson, gjatë një fjalimi në Parlamentin e Suedisë e ka kritikuar Bashkimin Evropian për mosliberalizimin e vizave për Kosovën.

Jacobson ka thënë se edhe vendi i tij Suedia po luan rol pasiv në angazhimin drejt kësaj çështje.

Në fjalimin e tij, të cilin e ka publikuar Naim Murseli, këshilltar i liderit të AKR-së, Behgjet Pacolli, Jacobson përmendi edhe Marrëveshjen e Washingtonit, të cilën e quajti të mirë në përmirësimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, pasi që sipas tij kjo zhvillohet nëpërmjet tregtisë.

“Është mirë që qeveria suedeze deklaron se vendet e Ballkanit Perëndimor janë një pjesë e rëndësishme e zonës së menjëhershme të BE. Në të njëjtën kohë, është pak e vështirë të thuash së pari se çfarë do të thotë qeveria me këtë pasi deklarata e politikës së jashtme nuk thotë më shumë se vetëm kjo”.

“Qeveria e mëparshme e SHBA-së nënshkroi një marrëveshje tregtare dhe zhvillimi me Kosovën dhe Serbinë me synimin për të përmirësuar marrëdhëniet midis këtyre vendeve. Kjo është mirë pasi paqja zhvillohet gjithmonë përmes tregtisë dhe marrëdhënieve”.

Deputeti suedez theksoi se edhe Kosova duhet të ketë liberalizim të vizave sikur të gjithë vendet e Ballkanit.

“Sidoqoftë, është për t’u habitur që Suedia dhe BE-ja luajnë një rol kaq pasiv në këtë punë. Ne duhet të bëjmë më shumë për të forcuar paqen në Ballkan. Unë kam theksuar më parë nevojën që Kosovës t’i jepet e njëjta përjashtim nga vizat si vendet e tjera të Ballkanit. Ne gjithashtu duhet të punojmë në mënyrë aktive për të zhvilluar shoqërinë civile dhe biznesin në të gjithë Ballkanin”.

“Nëse ne në Perëndim nuk e mbështesim zhvillimin në një drejtim demokratik, ekziston rreziku që regjimet totalitare në Rusi dhe Turqi të rrisin ndikimin e tyre në rajon”.

“Vendet nordike dhe të BE-së tregojnë se tregtia e lirë është një mënyrë e mirë për të krijuar një paqe afatgjatë. Prandaj shpresoj që ne në Suedi, së bashku me BE-në, do të bëjmë më shumë për t’i sjellë të gjitha vendet në Ballkan më afër BE-së dhe se do të përmirësojmë më tej kushtet për tregti, shkëmbime studentësh dhe kontakte midis shoqërisë civile”.

“Paqja dhe liria gjithmonë ia vlen të luftosh, kështu që ne duhet të bëjmë më shumë për të forcuar paqen në Ballkan, e cila në planin afatgjatë do t’u mundësojë të gjitha vendeve të njohin sovranitetin e njëri-tjetrit”, ka thënë Jacobson.

Të Fundit
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img