Diaspora me numrin më të madh të votave në katër palë zgjedhjet e fundit – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Diaspora me numrin më të madh të votave në katër palë zgjedhjet e fundit

diaspora-me-numrin-me-te-madh-te-votave-ne-kater-pale-zgjedhjet-e-fundit

Zgjedhjet 2021, diaspora me numrin më të madh të votave në katër palë zgjedhjet e fundit.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka përfunduar verifikimin e fletëvotimeve nga diaspora për zgjedhjet parlamentare 2021, ku nga 43 mijë e 477 pako të dërguara ka aprovuar 56 mijë e 610, kurse ka refuzuar 22 mijë e 591.

Sipas të dhënave që ka publikuar zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, për zgjedhjet e 14 shkurtit diaspora ka pasur interesimin më të madh për të votuar krahasuar me zgjedhjet e viteve të kaluara.

Po ashtu, numri i zarfeve të refuzuara ka qenë më i larti në këto zgjedhje, sipas KQZ-së zarfet janë refuzuara për arsye të ndryshme, ku 6 mijë e 665 zarfe janë refuzuar për shkak se janë dërguar nga qytetarët që nuk janë regjistruar si votues gjatë periudhës së aplikimit për shkak të mos respektimit të afateve ligjore.

Theksojmë se votat nga diaspora ende nuk janë numëruar, ato do të numërohen pasi të përfundojnë numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta.

KQZ po ashtu ka bërë të ditur se rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve do të shpallen gjatë kësaj jave.

Të ngjajshme

Ja kur do të vendoset taksa prej 10 eurove për hyrje në Prishtinë

albswiss.com

Shkupi pret ndryshim të raporteve pas zgjedhjeve në Bullgari

albswiss.com

Pas dështimit të djeshëm Kurti kërcënon opozitën: Ose mbi 80 vota në kuti për Vjosa Osmanin, ose mbi 500 mijë në kuti për VV’në

albswiss.com