fbpx
26.6 C
Geneva
Wednesday, July 17, 2024

Ish-ambasadori serb: Progresi në bisedimet me Kosovën këtë vit nuk është realist

Ish-ambasadori serb thotë se progresi në bisedimet me Kosovën këtë vit nuk është realist.

Nuk është reale të presësh një lëvizje në negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës këtë vit, tha ish-ambasadori i Serbisë në Berlin dhe Londër Ognjen Pribiçeviq për N1.

“Fakti që dialogu vazhdon është i mirë, por nuk mendoj se është realiste të presësh shumë nga ky dialog tani,” tha ai.

Pribiçeviq deklaroi se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara janë të ngarkuara me probleme të brendshme, ndërsa lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se negociatat nuk janë përparësi për të dhe votuesit e tij.

Ai tha se çështjet që mund të diskutohen janë problemi i personave të zhdukur, pronësore-juridike dhe ekonomike.

I pyetur në lidhje me emërimin e Molly Montgomery, e cila vjen nga Fondacioni Madeleine Albright, në pozicionin e zëvendës ndihmës Sekretarit të Shtetit për Evropën, Pribiçeviq tha se zgjidhjet personale nuk janë vendimtare.

“Gjëja më e rëndësishme është të mbash ritmin në dialog, edhe nëse është më pak ambicioz,” tha ai.

Ndryshe, emisari special i BE-së Mirosllav Lajçak deklaroi ditë më parë se pret vazhdimin e procesit të dialogut me takimin ndërmjet Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq para verës. Kurti ka thënë se dialogu nuk është prioritet i parë dhe as i dytë i qeverisjes së tij.

Të Fundit
spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img