fbpx
13.9 C
Geneva
Monday, July 1, 2024

Këta janë 10 kandidatët më të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit

10 kandidatët më të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Tre kandidatë për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje janë duke e kryesuar listën e më të votuarve në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Vjosa Osmani zyrtarisht është shpallur si kandidatja që ka marrë më së shumti vota në histori të zgjedhjeve në Kosovë.

Ajo mori gjithsej 300 mijë e 788 vota, e pasuar nga Glauk Konjufca me 200 mijë e 641 vota dhe Arben Vitia me 107 mijë e 813 vota.

Pas tyre është renditur kandidati për kryeministër nga PDK’ja, Enver Hoxhaj me 100 mijë e 518 vota.

E katërta me më së shumti vota është Donika Gërvalla me 71 mijë e 720 vota, teksa pesëshen e përmbyll kandidati për kryeministër nga LDK’ja, Avdullah Hoti.

Ai në zgjedhjet e 14 shkurtit mori 69 mijë e 640 vota.

Lista me 10 kandidatët më të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit:

1 VJOSA OSMANI: 300.788

2 GLAUK KONJUFCA: 200.641

3 ARBEN VITIA: 107.813

4 ENVER HOXHAJ: 100.518

5 DONIKA GËRVALLA-SCHËARZ: 71.720

6 AVDULLAH HOTI: 69.640

7 VASFIJE BLAIR: 60.885

8 MIMOZA KUSARI LILA: 53.563

9 AVNI DEHARI: 51.116

10 ARMEND MUJA: 44. 073

Të Fundit
spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img