Mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në misionin e parë paqësor jashtë vendit – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në misionin e parë paqësor jashtë vendit

mbahet-ceremonia-e-zbarkimit-te-kontingjentit-te-fsk-se-ne-misionin-e-pare-paqesor-jashte-vendit

Sot mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësor jashtë vendit.

Ceremonia mbahet, më 9 mars 2021, duke filluar nga ora 10:45, në sallën e sporteve në kazermën “Adem Jashari“, në Prishtinë.

Fjalë rasti do të mbajë ushtruesja e detyrës së presidentes së vendit, Vjosa Osmani, kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ministri i Mbrojtjes në detyrë Anton Çuni dhe komandanti i FSK-së, Rrahman Rama.

Ndryshe, Kuvajti është shteti në të cilin Forca e Sigurisë së Kosovës, do të shërbejë me mision paqeruajtës, përkrah ushtrisë amerikane.

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama pak javë më parë kishte bërë të ditur se marrëveshja është nënshkruar me shtetin e Kuvajtit dhe kontingjenti i Forcës… do të nisë misionin në muajin mars të këtij viti, i cili pritet të zgjasë gjashtë muaj.

Iraku e Kuvajti ishin vendet në të cilat pritej të zbarkonte ushtria e re e Kosovës në mision e saj të parë paqeruajtës, por tashmë është konfirmuar se do të jetë ky i dyti ku një numër simbolik i pjesëtarëve të FSK-së do të shërbejnë.

Njësitet e FSK-së do të jenë pjesë e misionit të Gardës Kombëtare të Iowa-s.

Të ngjajshme

31 vjeçari shqiptar humb betejën me koronavirusin, vdes në Turqi

albswiss.com

Ramadani: Janë infektuar mbi 75 mijë qytetarë, grupmosha më e prekur 30-39 vjeç

albswiss.com

Mbi 20 herë u provua futja e gjerave ilegale në burgun e Dubravës, vetëm këtë vit

albswiss.com