‘Nëse LDK voton Osmanin si presidente pa hyrë në koalicion me LVV-në, në zgjedhjet tjera nuk do të ekzistojë si parti’ – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

‘Nëse LDK voton Osmanin si presidente pa hyrë në koalicion me LVV-në, në zgjedhjet tjera nuk do të ekzistojë si parti’

‘nese-ldk-voton-osmanin-si-presidente-pa-hyre-ne-koalicion-me-lvv-ne,-ne-zgjedhjet-tjera-nuk-do-te-ekzistoje-si-parti’

Ish-kandidati për deputet nga AAK, Shkumbin Demaliaj ka thënë se Vetëvendosje nuk i ka numrat për ta zgjedhur presidentin, prandaj sipas tij ajo duhet të pranojë Ramush Haradinajn për president në formë kompromisi.

Demaliaj ka tone të ashpra për LDK-në, nëse kjo e fundit vendos që ta votoja pa asnjë kusht Vjosa Osmanin për presidente.

“Nëse LDK qëndron në sallë kur të zgjidhet presidenti pa pasur koalicion me LVV-në, dhe voton zonjën Osmani për presidente, në zgjedhjet tjera nuk do të ekzistojë si subjekt politik”, tha ai përcjell Telegrafi.

Ish-deputeti thotë se është përgjegjësi e partisë fituese të mendojë për sigurimin e votave.

Demaliaj thotë se LDK e ka votuar Thaçin për president por sipas tij këtë e kanë bërë për shkak se kanë pasur marrëveshje për bashkëqeverisje.

Të ngjajshme

Vasfije Krasniqi-Goodman thotë se në kuvend do të kërkoj drejtësi!

albswiss.com

FFK: Kosova me Spanjën do të luajë futboll si shtet

albswiss.com

19 të vdekur dhe 541 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni

albswiss.com