Osmani për Ambasadën në Jerusalem: Do të koordinohemi me SHBA-në – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Osmani për Ambasadën në Jerusalem: Do të koordinohemi me SHBA-në

osmani-per-ambasaden-ne-jerusalem:-do-te-koordinohemi-me-shba-ne

Osmani flet për vendosjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka folur lidhur me lokacionin e vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Izraelin që njohu Kosovën nga marrëveshja e Uashingtonit, në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Osmani në RTV 21 ka thënë se qeveria (Kurti) do të koordinohet për çdo veprim me Administratën Biden.

Madje Osmani tha për SHBA-në se atje është Jerusalemi i Kosovës.

“Ne do të koordinojmë çdo veprim tonin diplomatik me SHBA-në dhe Administratën Biden, atje është Jerusalemi ynë”, është shprehur Osmani.

Kjo deklaratë e Osmanit erdhi pasi Glauk Konjufca i VV’së tha se para se të vendoset Ambasada e Kosovës në Israel, fillimisht duhet diskutuar me BE-në.

Deklarata e tij nxiti reagime edhe nga Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ku tha se nuk do të dëshironte ta shihte Kosovën në listën e atyre shteteve që i thejnë premtimet e tyre.

Të ngjajshme

Nga këto komuna vijnë rastet e reja me koronavirus në Kosovë

albswiss.com

Kjo është mosha e 12 të vdekurve nga koronavirusi

albswiss.com

Bekim Jashari ndan mirënjohje për mësimdhënësit

albswiss.com