Petkoviq i reagon Osmanit: Pse mërziteni për një hartë të thjeshtë nëse Kosova është e pavarur? – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Petkoviq i reagon Osmanit: Pse mërziteni për një hartë të thjeshtë nëse Kosova është e pavarur?

petkoviq-i-reagon-osmanit:-pse-merziteni-per-nje-harte-te-thjeshte-nese-kosova-eshte-e-pavarur?

Petkoviq-Osmanit: Pse mërziteni për një hartë të thjeshtë nëse Kosova është e pavarur?

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit rreth paraqitjes së emisarit special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, me një hartë në sfond në të cilën ‘’kthente’’ Kosovën si pjesë të Serbisë.

”Kufijtë tanë u shënjuan me humbjen e mijëra fëmijëve, grave dhe burrave, jetët e pafajshme të të cilëve u morën nga regjimi gjenocid i Serbisë. Nuk mund të ketë neutralitet ndaj kësaj të vërtete”, shkroi Osmani.

Në postimin e saj komentoi edhe drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviq, duke i thënë Osmanit se është qesharake që po e sulmon Beogradin derisa udhëheqësit e UÇK-së janë në Hagë duke u përballë me akuza për krime lufte.

“Është një qesharake që ju sulmoni Beogradin për krime, ndërsa udhëheqësit tuaj janë në Hagë, të akuzuar për krimet më monstruoze kundër civilëve serbë. Ju s’po bëni mirë këto ditë me këto harenga të kuqe. E vërteta është më e fortë se gjithçka”.

Petkoviq ka shkruar gjithashtu se aty ku shihen kufijtë në hartën e Lajçakut janë në përputhje me Kushtetutën e Serbisë.

“Kjo tregon se sa larg jemi nga njëri-tjetri dhe se sa kemi nevojë për dialog dhe kompromis. Nuk ka kompromis pa marrëveshje me Beogradin”.

Po ashtu, Petkoviq i bëri një pyetje për Osmanin.

“Vjosa Osmani, pse jeni kaq e mërzitur për një hartë të thjeshtë, nëse “Kosova e vetëshpallur” është e pavarur siç pretendoni?

Të ngjajshme

Kryetari i PLE-së paralajmëron ankesë në PZAP për “orkestrim të votave” nga Listën Serbe dhe Romani Iniciativa

albswiss.com

Si raportuam për shkarkimin nga puna, për shkak të mosvotimit të Adrijana Hoxhiqit?

albswiss.com

Mbrojtja e Thaçit thotë se Specialja s’ka juridiksion për gjykimin e tij

albswiss.com