Prangoset edhe i dyshuari i dytë për privimin nga jeta të 23 vjeçarit në Mitrovicë – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Prangoset edhe i dyshuari i dytë për privimin nga jeta të 23 vjeçarit në Mitrovicë

prangoset-edhe-i-dyshuari-i-dyte-per-privimin-nga-jeta-te-23-vjecarit-ne-mitrovice

Është prangosur edhe i dyshuari i dytë për privimin nga jeta të 23 vjeçarit në Mitrovicë.

Albin Kurti tha se nuk ndryshon mendim pse takon një zyrtar ndërkombëtar pasi nuk është emisar i ndërkombëtarëve por përfaqësues i popullit.

Kjo përgjigje e Kurtit nga Shqipëria erdhi pasi u pyet se a do ta vendosë dialogun me Serbinë si prioritet të parë pas takimit me Emisarin e BE’së, Miroslav Lajçak.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti po qëndron tash e tre ditë në Shqipëri në përkrahje të kandidatëve për deputetë të qendrës së VV’së atje.

Kurti në një konferencë për media nga Gjirokastra ka thënë se nuk do të mund ta vendosë dialogun me Serbinë si top prioritet.

Tutje Kurti u shpreh se nuk ndryshon mendim kur e takon një ndërkombëtar pasi nuk është emisar i tyre por përfaqësues i popullit kur u pyet se a ka ndryshuar mendim pas takimit me Emisarin e BE’së, Miroslav Lajçak.

“Unë nuk e mohoj rëndësinë e dialogut por në matjen e opinionit publik rëndësia e këtij dialogu është herë në pozitën e gjashtë e herë shtatë prioritetet, nuk e bëj dot top prioritet, nuk ndryshon kjo pse takoj një zyrtar ndërkombëtar sepse unë nuk jam emisar i ndërkombëtarëve por përfaqësues i popullit, punësim dhe drejtësi me këto kemi fituar dhe e pashmangshme është prioritizimi i pandemisë e pas kësaj edhe dialogu”, tha ai.

Tutje kreu i VV’së tha se me qeverinë e tij Kosova do të jetë palë në dialog e jo siç ka qenë deri tash temë.

“Kosova duhet të pyetet për temat që duhet të shtrohen në bisedime, në dialogun e deritanishëm ka qenë temë e jo palë dhe me qeverisjen tonë Kosova bëhet palë”, tha Kurti.

Të ngjajshme

Fillon procesi i deklarimit të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik në AKK

albswiss.com

Latifi: Për t’u bërë deputet në PDK duhet të kesh para

albswiss.com

Lutfi Haziri thotë kandidimin e Besian Mustafës ishte i befasishëm

albswiss.com