Protestohet para Ministrisë së Arsimit në Ditën e Mësuesit, ministrat vlerësohen me notën 1 – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Protestohet para Ministrisë së Arsimit në Ditën e Mësuesit, ministrat vlerësohen me notën 1

protestohet-para-ministrise-se-arsimit-ne-diten-e-mesuesit,-ministrat-vleresohen-me-noten-1

Në Ditën e Mësuesit protestohet para Ministrisë së Arsimit, ministrat vlerësohen me notën 1.

Në Ditën e Mësuesit, sot është protestuar para Ministrisë së Arsimit.

Aksioni është organizuar nga organizata joqeveritare “Global Shapers Prishtina”.

Në këtë aksion aktivistët e kësaj organizate në mënyrë simbolike kanë vlerësuar me notë 1 të gjithë ministrat e Arsimit për gjendjen në këtë fushë, ndërsa u kanë dhënë notat 5 sa i përket nepotizmit.

Avdyl Gashi, organizator i këtij aksioni ka thënë Kosova radhitet ndër vendet e fundit sa i përket cilësisë në arsim.

“Rezultatet e Testit Pisa radhitin Kosovën si ndër vendet e fundit, ashtu edhe organizatat tjera. Shkollat tona kanë mungesë të infrastrukturës, stafit, e të psikologëve. Po ashtu s’ka reforma. Pandemia ka dëshmuar vështirësitë në sistemin arsimor”, ka thënë aktvisiti i kësaj organizate.

Përfaqësues të kësaj organizate kërkun qe Qeveria e re ta ketë prioritet arsimin.

Të ngjajshme

Mbi 310 persona të moshuar janë vaksinuar vetëm të enjten dhe të premten në sallën “1 Tetori”

albswiss.com

Rasti “Subvencioni 2021” – 9 zyrtarëve u caktohet paraburgim nga 1 muaj, 2 të tjerë lihen në arrest shtëpiak

albswiss.com

LDK reagon pas urimit të kryetares së Kushtetueses për Kurtin: Cenon kredibilitetin e Gjykatës

albswiss.com