fbpx
16.1 C
Geneva
Saturday, June 1, 2024

Pse po blihen “telefonat klasikë” në vitin 2020

Kush blen “telefona klasikë” në vitin 2020, dhe pse?

Një telefon inteligjent në xhep mund të bëjë miliona llogaritje për sekondë, do t’ju lejojë të luani lojëra video mahnitëse 3D, ose të lexoni ndonjë informacion për vendin se ku jetoni dhe për botën.

Pavarësisht gjithçkaje, telefonat celularë, siç është Nokia e famshme ende po prodhohen.

Por kush i blen ato, dhe pse?

Një histori e shkurtër e telefonave celularë “klasikë”

Pjesa më e madhe e viteve 1990 dhe 2000 mund të ndahen në dy kategori kur bëhet fjalë për telefonat mobil: Klasikë dhe “të tjerët”.

Telefonat klasikë përfshijnë ato që mund të kryejnë vetëm funksione themelore – thirrjen dhe dërgimin e SMS.

Ato janë bërë për tregun masiv, por ata nuk kishin ndonjë vlerë më të lartë të përdorimit.

Për ta ilustruar këtë, mjafton të kujtojmë modele të tilla si Nokia 3310 ose Motorola StarTac, transmeton Telegrafi.

Me kalimin e kohës, telefonat morën më shumë karakteristika, të tilla si mesazhe video dhe foto, si dhe shfletimin bazë të internetit përmes teknologjive të tilla si Protokolli i Aplikimit Wireless (WAP).

Sidoqoftë, kostot e larta dhe cilësia relativisht e dobët e rrjetit i kanë kufizuar në mënyrë drastike përdoruesit.

Shumica e njerëzve përdorën ende telefona vetëm për nevoja themelore.

Telefonat celularë klasikë në vitin 2020

Ju mund të mendoni se telefonat celularë klasikë janë zhdukur plotësisht nën sulmin e telefonave inteligjentë.

Sidoqoftë, kjo nuk është saktësisht e vërtetë – ato janë veçanërisht të njohura në rajone të tilla si Afrikën Sub-Sahariane, ku edhe pajisjet më të lira Android janë thjesht shumë të shtrenjta për shumë banorë.

Sidoqoftë, në perëndim, telefonat klasikë zënë një pozicion paksa të ndryshëm në treg.

Ata shpesh janë një zgjedhje popullore për njerëzit e moshuar, të cilët “nuk janë të njoftuar” shumë mirë me teknologjinë.

Ekziston edhe një element i nostalgjisë.

Shumë telefona modernë janë thjesht versione të azhurnuara të pajisjeve të mëparshme.

Një shembull i kësaj është Nokia, e cila ka versione të modernizuara të modeleve 3310, 8110 dhe 5310.

Të gjithë ata janë akoma telefona “bazë”, por tani ata kanë ekrane me ngjyra, mundësinë e dëgjimit të muzikës dhe shikimin e fotografive.

Sidoqoftë, ka pajisje që janë diku në mes, midis telefonave klasikë dhe telefonave inteligjentë. Ata punojnë me ndihmën e një sistemi operativ të quajtur KaiOS.

Këto telefona shpesh u ngjajnë pajisjeve si telefona të mençur dhe përmbajnë funksione siç janë tastiera fizike. Sidoqoftë, ato gjithashtu kanë veçori specifike për telefonat inteligjentë, të tilla si Play Store, Shfletuesin e Internetit ose Asistentin e Zërit.

KaiOS filloi me Firefox OS, kur Mozilla u përpoq të krijonte një sistem operativ për telefonat inteligjentë që do të ishte një rival i denjë për Android dhe iOS dhe avantazhi i saj më i madh ishte se Firefox mund të funksiononte në pajisje më të lira, por të dobëta.

Në përgjithësi, telefonat mobil klasik së shpejti mund të prodhohen edhe më shumë, për shkak të zhvillimit në rritje të telefonave inteligjentë.

Të Fundit
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img