Alb'swiss TV
Lajme

Rëndohet situata me koronavirus në Spitalin e Pejës

rendohet-situata-me-koronavirus-ne-spitalin-e-pejes

24 pacientë me Covid janë në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës.

Spitali i Përgjithshëm i Pejës, në raportin 24- orësh ka bërë të ditur se gjatë kësaj periudhe 9 pacientë janë shëruar nga Covidi-19, ndërsa aktualisht janë duke u trajtuar 127 pacientë, transmeton IndeksOnline.

Sa i përket gjendjes së pacientëve bëhet e ditur se 4 pacientë janë me respiratorë, 87 sish me oksigjenoterapi, ndërsa nga ta 24 janë në gjendje të rëndë.

Nga personeli i spitalit aktualisht të infektuar me Covid-19 janë 32 persona: 9 mjekë, 12 infermerë dhe 11 nga shërbimet administrative dhe teknike.

Ndryshe gjatë 24-orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 190 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësor dhe nga ta 19 pacientë janë shtruar për trajtim të mëtejshëm.

7 lindje kanë qenë gjatë 24-orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 5 normale dhe 2 me prerje cezariane. Kanë lindur 7 foshnja, 4 të gjinisë mashkullore dhe 3 të gjinisë femërore.

325 pacientë kanë kryer analiza, që në total janë 4.452. 4 operacione janë kryer gjatë ditës së djeshme dhe 177 shërbime radiologjike: 130 në rëntgen, 33 EHO dhe 14 CT.

Të ngjajshme

Sektori i hotelerisë dhe turizmit paralajmërojnë protesta

albswiss.com

Deputetja Duda Balje kërkon qe Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë

albswiss.com

Rreth 1 mijë pacientë të hospitalizuar

albswiss.com