Salih Mustafa del sot para Gjykatës në Hagë – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Salih Mustafa del sot para Gjykatës në Hagë

salih-mustafa-del-sot-para-gjykates-ne-hage

Seanca e radhës ndaj ish-komandatit të UÇK-së, Salih Mustafa do të mbahet sot në ora 11:00.

Aktakuza e konfirmuar kundër Salih Mustafës thotë se ai është përgjegjës për disa krime, si tortura dhe keqtrajtim ndaj të paktën gjashtë personave në periudhën nga 1 prilli 1999 deri më 19 prill 1999 në fshatin Zllash ku operonte një qendër burgimi.

Mustafa i njohur si Cali ishte arrestuar dhe ekstraduar në Hagë më 24 shtator me urdhër të gjykatës pasi aktakuza ishte konfirmuar.

Në paraburgim gjenden edhe ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ish-deputeti Rexhep Selimi dhe krerët e OVL të UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj.

Të ngjajshme

Dje borë, ky është parashikimi i motit për sot

albswiss.com

Glauk Konjufca pritet të jetë u.d i presidentit, a mund ta mandatojë Kurtin për kryeministër

albswiss.com

Turqia reagon ashpër për hapjen e Ambasadës: Udhëheqësit kosovarë të heqin dorë nga ky hap i papërgjegjshëm

albswiss.com