fbpx
26.6 C
Geneva
Wednesday, July 17, 2024

Sami Lushtaku flet për humbjen e PDK’së, tregon se çfarë do të bëjnë për punën e kryetarit

Lidhja Demokratike e Kosovës është vënë menjëherë në lëvizje pas debaklit të 14 shkurtit.

Kreu i kësaj partie ka dhënë dorëheqje, derisa pritet që pas pak ditësh të dalin strukturat e reja. Megjithatë, humbja në zgjedhjet e 14 shkurtit me mbi 30 mijë vota më pak se në 2019-n duket se nuk po e shqetëson Partinë Demokratike të Kosovës.

Një prej figurave kyçe të kësaj partie, Sami Lushtaku, thotë se nuk e ka pritur një rezultat të tillë, derisa e ka theksuar nevojën për reforma brenda partisë.

Zgjedhjet e 14 shkurtit kanë nxjerrë rezultate befasuese për fituesin dhe humbësit e zgjedhjeve. Secila parti thoshte se do të dalë e para, derisa pak njohës të zhvillimeve politike kanë pritur që Lëvizja Vetëvendosje do t’i mund ata me afër 50% të votave të përgjithshme.

Një gjë të tillë nuk e ka pritur as kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Skënderaj, Sami Lushtaku.

Në një prononcim për Gazetën Express, Lushtaku pohoi se nuk e ka pritur as rezultatin e PDK’së, por as të VV’së si parti fituese.

“Të jem i sinqertë, jo, nuk e kam pritur. Nuk e kam pritur as rezultatin e Partisë Demokratike të Kosovës, por s’e kam pritur as rezultatin e Lëvizjes Vetëvendosje”, ka thënë ai për Express.

Sipas tij, as VV’ja si parti, por as lideri i saj, Albin Kurti, për 20 vjet nuk kanë bërë asgjë për Kosovën.

Ndërkohë ai theksoi se PDK’ja gjatë këtyre dy dekadave ka bërë shumë për Kosovën.

“Kanë qenë dy raste që jemi munduar që t’i shpjegojmë para qytetarëve. Puna dhe angazhimi i PDK’së që 20 vite dhe mospuna e Albin Kurtit, Vetëvendosjes, që 20 vite. Për tërë këto vite unë nuk e di se cila është një punë e mirë që e ka bërë VV’ja dhe Albin Kurti. Prandaj nuk e kam pritur rezultatin”, ka thënë ai për Express.

E për rezultatin që ka arritur PDK’ja në këto zgjedhje, Lushtaku tha se duhen reforma brendapartiake.

“Reforma PDK’ja ka bërë në vazhdimësi dhe unë mendoj që si subjekt politik ka nevojë për reforma, kështu që reformat janë në vazhdimësi në PDK. Nuk i komentoj reformat në parti të tjera”, ka deklaruar Lushtaku për Express.

Ndërsa sa i përket 4 mijë e 132 votave që i mori Lëvizja Vetëvendosje në bastionin e PDK’së, në Skenderaj, Lushtaku tha se ato vota partia e Albin Kurtit ua ka marrë AAK’së e Nismës.

“Unë po flas për Skenderaj, opozita gjithmonë i ka pasur këto vota. Vetëvendosje ia ka marrë votat AAK’së dhe Nismës, por jo PDK’së”, ka thënë ai.

Kryetari i Degës së PDK’së në Skenderaj u deklarua edhe për të parin e partisë. Ai tha se janë duke pritur rikthimin e Kadri Veselit nga Haga për të vendosur për parinë e partisë.

“Kjo varet tash nga kryesia e partisë dhe unë besoj fuqishëm që fillimisht do të kthehet lideri i PDK’së nga Haga. Nëse jo, atëherë me siguri që ne do ta marrim një vendim konform situatave që i kemi brenda Kosovës”, ka thënë ai.

Pas shpalljes së rezultateve të përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje (LVV), ka dal fituese me 438 mijë e 334 vota ose me 49.95% të votave të përgjithshme.

E dyta u rendit PDK’ja me 148 mijë e 296 vota, ose me 16.90% të votave të përgjithshme.

E treta doli LDK’ja me 110 mijë e 978 vota ose 12.64% të votave të përgjithshme, e pasuar nga AAK’ja me 62 mijë e 111 vota, ose 7.07% të votave të përgjithshme.

Pas këtyre rezultateve, LDK’ja ka filluar reformat e brendshme në parti. Kryetari i kësaj partie, Isa Mustafa, ka ofruar dorëheqje, teksa me 14 mars pritet që të mbahet kuvendi zgjedhor për të parin e LDK’së.

Edhe në AAK ka pasur dorëheqje nga strukturat e partisë pas rezultatit të dobët zgjedhor.

Të Fundit
spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img