Shërohen edhe 212 pacientë nga koronaviruis në Kosovë – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Shërohen edhe 212 pacientë nga koronaviruis në Kosovë

sherohen-edhe-212-paciente-nga-koronaviruis-ne-kosove

Janë konfimuar 587 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 2.813 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 587 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 212 pacientë të tjerë kurse 6 kanë ndërruar jetë.

Postimi i plotë:

212 TË SHËRUAR DHE 587 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.813 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 587 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (62 vjeç), Gjilan 1 rast (56 vjeç), Prishtinë 1 rast (66 vjeç), Skenderaj 1 rast (66 vjeç), Suharekë 1 rast (70 vjeç), Viti 1 rast (65 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 73.635 raste nga 332.713 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.655 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 212 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 62.198 raste, kurse numri i rasteve aktive është 9.782.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 203 raste, Prizren 45 raste, Gjilan 39 raste, Gjakovë 31 raste, Fushë-Kosovë 31 raste, Pejë 27 raste, Ferizaj 26 raste, Lipjan 23 raste, Vushtrri 23 raste, Kamenicë 22 raste, Mitrovicë 16 raste, Obiliq 16 raste, Drenas 14 raste, Viti 12 raste, Suharekë 10 raste, Deçan 9 raste, Podujevë 7 raste, Malishevë 6 raste, Skenderaj 6 raste, Kaçanik 5 raste, Istog 4 raste, Novobërdë 3 raste, Dragash 2 raste, Graçanicë 2 raste, Klinë 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me 1 rast komuna e Junikut.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Të ngjajshme

Dastid Pallaska ironizon me Kurtin: E ka marrë vaksinën s’e ka problem

albswiss.com

Ministrja Haxhiu: Shpejt nis puna për veting dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

albswiss.com

Rrahman Rama për misionin e parë paqeruajtës të FSK’së: Sot është ditë historike për Kosovën

albswiss.com