Sot numri më i madh i rasteve pozitive me Covid-19 në vendin tonë – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Sot numri më i madh i rasteve pozitive me Covid-19 në vendin tonë

sot-numri-me-i-madh-i-rasteve-pozitive-me-covid-19-ne-vendin-tone

Sot është shënuar numri më i madh i rasteve pozitive me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se sot janë raportuar 591 raste pozitive, që paraqet numrin më të madh të rasteve pozitive këtë vit me tendencë të rritjes ditëve në vijim.

Vetëm Në Prishtinë janë raportuar 205 raste pozitive. Shprehim ngushëllime familjarëve për 7 rastet e vdekjeve të raportuara gjatë 24 orëve të fundit.

“Numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës si pasojë e drejtëpërdrejtë e neglizhimit të masave.

Mjekët të stërngarkuar në spitale po luftojnë kundër këtij virusi tinëzar e shkatërrimtar me tërë fuqinë e tyre profesionale e njerëzore.

IKSHPK përsërit thirrjen për zbatimin e të gjitha masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19.

Masat parandaluese janë të njejta me aksent të veçantë se personat pozitiv duhet të qëndrojnë në shtëpi për të parandaluar përhapjen në familje dhe në komunitet.
Me zvogëlimin e kontakteve, do ta bëjmë të mundur ndërprerjen e përhapjes së infeksionit.

Të ngjajshme

“Subvencioni 2021”: Prokuroria kërkon paraburgim për zyrtarin e Komunës së Gjilanit dhe një fermer

albswiss.com

Një sasi e vogël e vaksinave COVAX pritet të vijë këtë muaj

albswiss.com

Ky është personi i dytë që mori vaksinën anti-Covid në Kosovë

albswiss.com