Sulmi kibernetik, Ministria e Financave tregon çfarë të dhëna u morën – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

Sulmi kibernetik, Ministria e Financave tregon çfarë të dhëna u morën

sulmi-kibernetik,-ministria-e-financave-tregon-cfare-te-dhena-u-moren

Ministria e Financave konfirmon sulmin kibernetik.

Ministra e Financave njofton qytetarët e Kosovës se Sistemi Informativ i Tatimit në Pronë, shërbimi online për shtypjen e faturës së tatimit në pronë, është tentuar të keqpërdoret nga sulmues kibernetikë.

Sipas Ministrisë së Financave, sulmuesit janë të paidentifikuar deri me tani, dhe kanë përdorur të dhëna personale të Regjistrit Civil të Republikës së Kosovës përmes të cilave kanë tentuar të lexojnë të dhënat e faturave të tatimit në pronë, përcjellë Klan Kosova.

Tutje Ministra e Financave siguron qytetarët se sulmi i tentuar nuk ka arritur të cenojë integritetin dhe sigurinë e Sistemi Informativ në fjalë.

Rasti është paraqitur dhe tani më të po merren organet kompetente.

Të ngjajshme

Hapja e ambasadës së Kosovës në Izrael, vjen reagimi i Ramush Haradinajt

albswiss.com

Nisma akuzon Mytaher Haskukën për emërimet familjare në DKA, i quan skandaloze

albswiss.com

Në pikë të ditës, grabitësit ua marrin telefonat dhe kuletat dy femrave në Prishtinë

albswiss.com