VV mbështet marshin e nesërm: Thirrjet “kundër patriarkatit që vret” duhet të na bashkojnë të gjithve – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

VV mbështet marshin e nesërm: Thirrjet “kundër patriarkatit që vret” duhet të na bashkojnë të gjithve

vv-mbeshtet-marshin-e-neserm:-thirrjet-“kunder-patriarkatit-qe-vret”-duhet-te-na-bashkojne-te-gjithve

Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se e mbështesin marsin “Marshojmë s’festojmë” që do të mbahet të hënën, më 8 mars në Prishtinë.

Përmes njoftimit, Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se mendësia patriarkale ende vazhdon ta mbajë gjallë femicidin, e që sipas tyre, kjo bën që shumë gra të privohen nga jeta.

Prandaj, sipas LVV-së edhe marshimi nën thirrjen “Kundër patriarkatit që vret”, duhet t’i bashkojë të gjithë për drejtësi dhe barazi gjinore e shoqërore.

“Tashmë është dëshmuar se organizimi shoqëror për të jetësuar synimet tona për barazi e drejtësi është e vetmja alternativë. Andaj, si çdo ditë edhe në ditën ndërkombëtare të grave ne jemi në solidaritet të plotë me secilin organizim që kryefjalë e ka solidaritetin gjinor sepse jemi të ndërgjegjshëm që ky solidaritet është shpresa e vetme nëpërmjet së cilës arrihet te barazia, edhe gjinore”, thuhet në njoftim.

Më 8 mars aktiviste e aktivistë të Kolektivit “Marshojmë s’festojmë” kanë organizuar një marsh protestues, në sheshin “Zahir Pajaziti”, duke filluar nga ora 12:00.

Të ngjajshme

Nis publikimi i vendimeve të PZAP-së, pakënaqësi në VV e PDK

albswiss.com

Prishtina edhe sot me ajr të ndotur

albswiss.com

Arben Vitia emëron këshilltar vëllanë e deputetit të Vetëvendosjes

albswiss.com