fbpx
16.1 C
Geneva
Saturday, June 1, 2024

Zhvillohet takimi Lajçak – Kosnett, riafirmohet mbështetja e SHBA-së për BE-në në dialogun Kosovë-Serbi

Riafirmohet mbështetja e SHBA-së për BE-në në dialogun Kosovë-Serbi.

Ambasadori i SHBA’së në Ksoovë, Philip Kosnett, është takuar me të Dërguarin Special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak.

Kosnett ka thënë se BE’ja e ka mbështetjen e plotë të SHBA’së në ndërmjetësimin e dialogut mes këtyre dy vendeve.

Ai po ashtu shtoi se qëllimi i këtij dialogu do të jetë një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe integrim më i thellë për të dyja vendet.

“Në takimin e sotëm me Miroslav Lajcak, riafirmova mbështetjen e SHBA-së për një bashkëpunimi, për dialogun, të udhëhequr nga BE-ja. Qëllimi ynë: një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe integrim më i thellë Euro-Atlantik nga e cila përfitojnë të gjithë qytetarët e Kosovës dhe Serbisë”, shkroi Kosnett.

Lajcak po qëndron në Kosovë në një vizitë tre ditore ku do të takohet me liderët politikë të vendit.

Ai është takuar sot me liderin e VV’së, Albin Kurti.

Lajcak nuk ka folur për medie pas takimit.

Kurti në anën tjetër tha se nuk është lëkundur nga qëndrimet e tij se dialogu nuk është prioritet i tij.

Të Fundit
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img