2.6 C
Geneva
Thursday, April 25, 2024

Zviceranët vrapojnë pas Neocitranit, shumë persona të sëmurë për shumë kohë

Shumë njerëz janë të sëmurë në Zvicër dhe ndjenja e thjesht të pamundësisë për të hequr qafe të ftohtin mundon shumë njerëz. Një farmaci e madhe shet një të tretën më shumë Neocitran se zakonisht vala e ftohtë e ka vënë Zvicrën plotësisht nën kontroll. Njerëzit vazhdimisht teshtijnë dhe kolliten në tramvaje dhe autobusë. Ndjehet sikur po zvarriten nga një virus në tjetrin dhe megjithatë simptomat nuk largohen kurrë. Çfarë fshihet pas saj?

Covid-i dhe gripi po qarkullojnë më së shumti aktualisht, dhe virusi RSV është gjithashtu i rëndësishëm tek fëmijët, i cili mund të shkaktojë bronkit, thotë për „20 Minutes“ infektiologu Philipp Jent nga Inselspital Bern. Që prej muajit nëntor ka pasur një valë të lartë të Covidit, e cila sipas mjekut është përgjegjëse për rreth një të tretën e ftohjeve dhe mbetet në nivele të larta. “Që nga gjysma e parë e dhjetorit është shtuar edhe gripi, i cili aktualisht po qarkullon shumë aktiv në popullatë, krahasuar me vitet e tjera”.

Këtë e konfirmon edhe mjeku zviceran Philippe Luchsinger. Gripi ishte bërë gjithnjë e më i zakonshëm para festave dhe nuk kishte asnjë shenjë të rënies së tij. “Si gjithmonë në dimër, janë të ashtuquajturat ftohjet, pra infeksionet virale të rrugëve të frymëmarrjes, ato që shqetësojnë dhe prekin njerëzit”.

Përveç viruseve që shkaktojnë probleme lokale me rrufë, dhimbje të fytit ose kollë, zviceranët janë veçanërisht të shqetësuar edhe për Covidin dhe gripin, të cilët ngarkojnë më shumë trupin. A është kjo arsyeja pse ata ndjehen të sëmurë gjatë gjithë kohës? Po, thotë Philipp Jent: „Me viruset e ndryshme që qarkullojnë aktualisht, infeksionet njëri pas tjetrit në intervale të shkurtra janë të zakonshme“.

Simon Marquard nga Medbase shton: „Simptomat si kolla, hunda e mbytur dhe ventilimi i dobët i traktit respirator shpesh mund të zgjasin deri në dy, ndonjëherë edhe katër javë“, transmeton portali Shtegu. Në lokacionin Permanence në stacionin kryesor të Cyrihut, aktualisht po vërehen sëmundje të ngjashme me gripin, por edhe pneumoni.

Sipas vëzhgimit të Leo Grossrubatscher, anëtar i bordit drejtues të Dr. Andres Farmacia në Cyrih, vala e sëmundjeve këtë vit është pak më e vogël se vitin e kaluar. Por: „Përparimi ndihet më i rëndë dhe njerëzit më pas përfundojnë në shtrat për një deri në dy javë“. Sa për krahasim, një e treta më shumë produkte të kombinuara si Neocitran shiten në farmacinë e tij se zakonisht.

Nga ana tjetër, shitjet e sprajve për hundë kanë rënë me një të tretën: “Këtë vit, njerëzit kanë më shumë ftohje së bashku me simptoma të tjera dhe ftohjet e thjeshta janë më pak të zakonshme. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz preferojnë të zgjedhin produktin e kombinuar“.

Krahasuar me para pandemisë, përveç sezonit të njohur të ftohtë me ngarkesa spitalore të shkaktuara nga gripi dhe RSV, ka edhe Covid me një proporcion përkatës të të shtruarve, thotë Philipp Jent. “Rrjedhimisht, barra është më e lartë se para pandemisë, por jo e krahasueshme me dy vitet e para të pandemisë, kur rastet e rënda ishin dukshëm më të zakonshme”.

„Qarkullimi aktual i gripit, RSV dhe viruseve të tjera të ftohjes është brenda intervalit të zakonshëm sezonal – por ne jemi më pak të mësuar me këto viruse sepse ato janë shtypur fuqishëm nga masat mbrojtëse të pandemisë Covid“, thotë Jent. Me fjalë të tjera: viruset nuk janë më aty se sa ishin vitin e kaluar. Por njerëzit sëmuren me të më shpesh dhe, mbi të gjitha, më rëndë./albswiss.com/

Të Fundit
spot_img
Postimet më të lexuarat
spot_imgspot_img