“Mos-liberalizimi i vizave nga BE po e rrit ndikimin e Turqisë në Kosovë” – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Lajme

“Mos-liberalizimi i vizave nga BE po e rrit ndikimin e Turqisë në Kosovë”

“mos-liberalizimi-i-vizave-nga-be-po-e-rrit-ndikimin-e-turqise-ne-kosove”

Profesori amerikan, Alon Ben-Meir, ka hedhur kritika të ashpër ndaj BE-së për mos liberalizim të vizave për kosovarët.

Ai ka thënë se vendimi i BE-së për të vonuar këtë proces do të luajë vetëm në duart e Serbisë dhe Rusisë, por duke mos mundësuar liberalizimin e vizave në këtë vend, BE po lejon Turqinë të ndikojë në shoqërinë e irrituar të Kosovës.

“Kosova është ende në pritje të liberalizimit të vizave. Vendimi i BE-së për vonimin e këtij procesi do të luajë vetëm në duart e Serbisë dhe Rusisë, por duke mohuar liberalizimin e vizave ndaj këtij vendi, BE-ja po lejon Turqinë të ndikojë në shoqërinë e irrituar të Kosovës”, ka shkruar Ben-Meir.

Para disa dite edhe ish-ndërmjetësuesi i posaçëm i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka hedhur kritika ndaj BE’së për liberalizim të vizave.

Të ngjajshme

Haradinaj dënon sulmin ndaj gazetarit Duriqi, kërkon nga organet ta zbardhin rastit

albswiss.com

Duda Balje thotë se Numan Baliqi është i paguar nga Lista Serbe

albswiss.com

Nesër në mëngjes Lajçak takohet me Vjosa Osmanin

albswiss.com