Qiraja në Hënë, a e dini sa do të kushtoj? – Alb'swiss TV
Alb'swiss TV
Teknologji

Qiraja në Hënë, a e dini sa do të kushtoj?

qiraja-ne-hene,-a-e-dini-sa-do-te-kushtoj?

Zbulohet shuma e qiras në hënë

Sa do të kushtojë të jetosh në Hënë? Udhëzuesi i hipotekës hënore zbulon se banorët mund të paguajnë 325,067 dollarë në muaj për shtëpitë me dritare të mbrojtura nga meteorët.

NASA po përgatitet të dërgojë gruan e parë dhe një burrë tjetër në hënë, udhëtim ky që mund të hapë rrugë për njerëzit të kolonizojnë përfundimisht satelitin natyror të Tokës, por një studim i ri sugjeron që vendosja e pasurive të patundshme do të jetë një veprim i kushtueshëm.

Ekspertët në Money, një ndërmjetës kredie për produktet e kredisë konsumatore, lëshuan udhëzuesin e parë për hipotekën e hënës që zbulon se jetesa në sipërfaqen e hënës do të kushtonte 325,067 dollarë në muaj.

Çmimi përfshin shtimin e detajeve të shpëtimit të jetëve, ajrin me ngrohje me forcë industriale, dritare të mbrojtura nga meteorë, izolimin dhe burimet organike të energjisë – të gjitha këto arrijnë në vlerën 40 milionë dollarë.
Udhëzuesi gjithashtu përpiloi vendet më të kërkuara në hënë, duke nxjerrë si zonë “Detin e Shiut” të vlerësuar si “periferia perfekte familjare” – ky rajon ndodhet në veri dhe është një nga krateret me ndikimin më të madh në Sistemin Diellor.

Misioni Artemis i NASA-s është vendosur të nisë një ekuipazh në hënë në 2024, i cili do të eksplorojë sipërfaqen hënore me shpresat e ndërtimit të një habitati të qëndrueshëm për njerëz.

Megjithëse agjencia amerikane e hapësirës është përqendruar vetëm në dërgimin e astronautëve, kompani të tjera po shikojnë më tej në të ardhmen, kohën kur njerëzit do të kolonizojnë satelitin natyror.

Të ngjajshme

Me një ngjyrë krejt të re po vjen iPhone 12

albswiss.com

Zbulohen risit e Iphone 13, lansohet në shtator

albswiss.com

Shpejtësia marramendëse në pistë garash e Lamborghini-t me 1,200-kuajfuqi

albswiss.com